Karazin University Logo
Абітурієнт
Каразінського


Про університет

  • Чому університет має ім’я В. Н. Каразіна?

    Василь Назарович Каразін — видатний вчений, винахідник, громадський діяч. Автор ліберальних проєктів реформування державного устрою й народного господарства, праць з агрономії, конструювання сільськогосподарських машин. Зробив численні відкриття в галузі органічної і неорганічної хімії, першим запропонував створення мережі метеорологічних станцій по всій державі.

    Саме за ініціативи просвітителя Василя Каразіна в Харкові був заснований університет. На початку ХІХ століття Харків був невеликим губернським містом, але завдяки власній насназі та нестримній енергії В. Н. Каразіну вдалося втілити у життя ідею створення одного з провідних університетів Східної Європи. Вчений переконав мешканців міста робити благодійні внески, що й створило матеріальний фундамент для відкриття університету. Наразі університет є потужним центром освіти та науки й по праву має ім’я свого засновника — Василя Назаровича Каразіна.

    У 1907 році в Харкові було відкрито пам’ятник В. Н. Каразіну, що декілька разів змінював своє місце, але з 2004 року він прикрашає майданчик біля головного корпусу університету.

  • Коли зʼявився університет?

    Уставна грамота про створення університету була прийнята в листопаді 1804 року з ініціативи видатного просвітника Василя Назаровича Каразіна.

    Урочисте відкриття університету відбулося 29 січня 1805 року. Університет вписав багато яскравих сторінок в історію українського національного відродження ХІХ–ХХ століть, дав сильний імпульс перетворенню Харкова на потужний науковий і культурний центр, освітянську столицю України. Наразі Каразінський університет по праву займає вищі щаблі всеукраїнських рейтингів серед класичних університетів і добре відомий далеко за межами України.

  • Чим знаний університет?

    Історія університету є невіддільною частиною інтелектуальної, культурної та духовної історії України. З Каразінським університетом пов’язані імена таких всесвітньо відомих учених, науковців та просвітників, як Петро Гулак-Артемовський, Микола Костомаров, Олександр Ляпунов, Олександр Потебня, Микола Бекетов, Дмитро Багалій, Микола Барабашов, Олесь Гончар, Олексій Погорєлов та багато інших.

    Харківський університет — єдиний в Україні, де навчалися та працювали три лауреати Нобелівської премії — біолог Ілля Мечников, економіст Семен Кузнець, фізик Лев Ландау.

    Почесними членами та докторами університету в різні часи було обрано визначних діячів науки та культури багатьох країн: Йоганна Ґете та Александра Гумбольдта, Івана Франка, Петра Семенова-Тянь-Шанського, Михайла Грушевського та інших.

    У новітній історії Каразінського університету почесними докторами стали визначні сучасники, які зробили вагомий внесок у розвиток науки, культури та громадянського суспільства. Серед них — професор Технологічного інституту Карлсруе (КІТ) Манфред Тум, український музикант, громадський діяч Святослав Вакарчук, всесвітньо відомий історик і письменник, професор Тімоті Снайдер, а також український поет і письменник Сергій Жадан.

    Імена вихованців університету увічнені в географічних назвах, назвах космічних об’єктів, рослин і мінералів, законів і формул. Понад 65 випускників університету стали дійсними членами і членами-кореспондентами Національної академії наук України.

  • Яким є університет сьогодні?

    Станом на 01.12.2024 в університеті навчалися 17 911 здобувачів вищої освіти, з них 16 116 студентів  громадяни України, в тому числі 12 108 здобувачів за денною, 4 008 здобувачів  за заочною формами здобуття освіти. Кількість іноземних студентів становить 831 особу, з яких 800 осіб навчається на денній формі, 31 особа  на заочній. В університеті навчаються іноземні громадяни з 28 країн. В аспірантурі навчаються 943 громадянина України та 6 іноземців, у докторантурі — 15 громадян України.

    Серед 16 947 студентів університету за державним замовленням навчається 6861 громадянин України, з них 6 670 за денною формою здобуття освіти (97 %), 191  за заочною формою (3 %); за кошти фізичних та/або юридичних осіб навчається 9 255 громадян України (денна форма здобуття освіти  5 438, заочна  3 817) та 831 студент  іноземний громадянин, що складає 59,5 % від загальної кількості студентів. Серед аспірантів  громадян України 535 навчається за державним замовленням, за кошти фізичних та/або юридичних осіб  408 осіб.

  • Хто керує університетом?

    За результатами виборів ректора, професора Тетяну Кагановську призначено ректором Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна з 14 липня 2021 року.

    Тетяна Євгеніївна Кагановська закінчила Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство», здобула кваліфікацію спеціаліста юриста, отримала диплом з відзнакою. У 2000 році захистила кандидатську дисертацію з юридичних наук з теми «Податкові органи в системі суб’єктів податкових правовідносин».

    Відзнаки:

    • Почесне звання України «Заслужений юрист України»;
    • Почесна відзнака Харківської обласної ради «Слобожанська слава»;
    • Орден княгині Ольги ІІІ ступеня;
    • Пам’ятна медаль «ЗА ОБОРОНУ МІСТА-ГЕРОЯ ХАРКІВ»;
    • Відзнака Міністерства оборони України – нагрудний знак «Знак пошани»;
    • Відзнака Президента України «ЗА ОБОРОНУ УКРАЇНИ»;
    • Грамота Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом»;
    • Відзнака Національної академії наук України «За сприяння розвитку науки».
  • Якою є структура університету?
    До складу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна входять 14 факультетів:
    До складу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна входять 14 навчально-наукових інститутів:
  • Хто керує факультетами та навчально-науковоми інститутами?

    Загальне керівництво факультетом здійснює колегіальний орган — Вчена рада факультету, очолювана деканом, якщо це факультет, або директором, якщо це навчально-науковий інститут.

    Безпосереднє управління діяльністю факультету здійснює декан/директор, який обирається Вченою радою факультету/інституту.

    Декан/директор може делегувати частину своїх повноважень заступникам. Як правило, декан/директор має три заступника: з наукової, навчальної та виховної роботи. Разом вони складають адміністрацію факультету/інституту.

  • Чи є в університеті підготовчі курси?

    Підготовкою до вступу в університет опікується Центр доуніверситетської освіти, у складі якого працюють підготовчі курси, Школа дистанційного навчання з філіями в районних центрах Харківської й інших областей України, Малий каразінський університет.

    Центр доуніверситетської освіти спільно з навчальним центром University School проводить курси іноземних мов для дітей та дорослих, дистанційні курси підготовки до національного мультипредметного тесту. Заняття з підготовки до НМТ почнуться у вересні 2025 року з предметів: математика, українська мова, історія України, англійська мова, біологія та інші.

    Записатися можна в робочий час за телефонами:
    +380 (97) 331-16-57
    +380 (95) 606-58-89
    +380 (95) 229-99-20

    або за електронною адресою: cdo@karazin.ua

    Вступ для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій України

    Центр доуніверситетської освіти запрошує вступників з тимчасово окупованих територій на підготовчі курси до НМТ в дистанційній формі.

    Телефонуйте нам з 10:00 до 16:00 за телефоном:
    +380 (95) 229-99-20,
    або пишіть: cdo@karazin.ua.

    Контактна інформація

    Освітній центр «Крим – Донбас – Україна» Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

    Керівник: Гога Сергій Тарасович, заступник відповідального секретаря приймальної комісії.

    Телефон: +380 (98) 287-51-61

    Електронна пошта: cdu@karazin.ua.

    Адреса: майдан Свободи, 4, головний корпус, кімната 1-56.

    Телефон гарячої лінії: 0-800-33-48-73

    Відповідальний секретар приймальної комісії: +380 (66) 170-98-09

    Приймальна комісія: vstup@karazin.ua

    Телефон для дзвінків із-за кордону: +380 (44)-334-52-36

    Email: info@karazin.ua

  • Які міжнародні зв’язки має університет?

    На сьогодні університет має актуальні двосторонні договори про співробітництво з 285 ЗВО / організаціями-партнерами з 61 країни світу, в тому числі – 18 країн Європейського Союзу.

    Протягом року були 24 підписані договори, угоди та меморандуми з вищими закладами освіти, науковими установами та компаніями Європи, Азії та США.

    З 4 університетами-партнерами було поновлено договори та меморандуми про співробітництво, зокрема з Тбіліським державним університетом імені Іване Джавахішвілі (Грузія), Університетом Чандігарха (Індія), Університетом Кот-д’Азур (Франція) та Університетом Париж-Саклє (Франція).

    З початку 2024 року за програмою Європейського Союзу Еразмус+ та іншими програмами академічної мобільності для навчання до іноземних університетів виїхало, уклавши угоди, 99 студентів та 1 аспірант Каразінського університету.

    У направлення за кордон в рамках короткострокових програм академічної мобільності з метою участі в міжнародних школах, у конференціях, семінарах тощо виїхало 69 студентів та 1 аспірант Каразінського університету. В межах програм подвійних дипломів за звітний період було оформлено 6 студентів-магістрів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. За програмою Європейського Союзу Еразмус+ та іншими програмами академічної мобільності для викладання та участі у короткострокових програмах академічної мобільності, участі у навчальних візитах, виступах на міжнародних конференціях, самітах, семінарах, воркшопах, проведення наукових досліджень до іноземних закладів вищої освіти та науково-освітніх міжнародних організацій було оформлено направлень та відряджень за кордон для 252 науково-педагогічних працівників та 41 працівника інших структурних підрозділів Каразінського університету.

  • Чи є в університеті бібліотека?

    Під час воєнного стану бібліотека надає послуги в Головному корпусі університету виключно здобувачам вищої освіти Каразінського університету, науковцям та науково-педагогічному складу університету.

    Читачам ЗВО за Єдиною карткою користувача та іншим категоріям рекомендуємо користуватися онлайн-послугами бібліотеки.

  • Чи мають студенти можливість навчатися за програмою підготовки офіцерів запасу?

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48 «Про затвердження Порядку проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу» (зі змінами) та «Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу», затвердженої спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 14 грудня 2015 року № 719/1289 кафедри військової підготовки закладів вищої освіти проводять навчання громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу.

    Таку підготовку на добровільних засадах можуть проходити студенти Університету (чоловічої та жіночої статі) 3 та 4 років навчання, які придатні до військової служби за станом здоров’я. В окремих випадках можуть навчатися й студенти старших курсів. Після закінчення навчання на військової підготовки здобувачі освіти отримують військовий квиток та військове звання «молодший лейтенант запасу».

    Військової кафедри у складі Каразінського університету немає, проте, студенти Університету мають можливість навчання за програмою підготовки офіцерів запасу на кафедрах військової підготовки таких закладів вищої освіти міста Харкова:

    • Військовий інститут танкових військ НТУ «ХПІ»;
    • Факультет підготовки офіцерів запасу ХНУПС імені Івана Кожедуба;
    • Військово-юридичний інститут НЮА імені Ярослава Мудрого;
    • Харківський національний університет Внутрішніх справ;
    • Національна академія Національної Гвардії України;
    • Національний університет цивільного захисту України.
  • Чи надається іногороднім студентам гуртожиток?

    Студентське містечко Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна налічує 13 гуртожитків. Загальна кількість доступних для проживання ліжко-місць складає 6 247.

    Інформацію щодо поселення до гуртожитку та наявності вільних місць можна дізнатися в дирекції студмістечка за телефоном (093) 546-91-45 (Viber, WhatsApp, Telegram) або електронною поштою studcity@karazin.ua.

  • Які органи студентського самоврядування діють в університеті?

    Студентська рада є виконавчим органом громадської діяльності студентів, що презентує університет у місцевих, регіональних, всеукраїнських і міжнародних організаціях.

    В університеті діє Студентська рада з представництвами — Студентськими радами на факультетах/ННІ, Студентська рада студмістечка, також студентська виборча комісія та Студентська контрольно-ревізійна комісія.

    Про Студентську раду більше на сайті університету та на сайті Студентської ради університету.

  • Які можливості надає профспілкова організація студентів університету?

    Профспілкова організація студентів, аспірантів і докторантів університету — це найбільша громадська організація, що об’єднує усіх осіб, які навчаються в університеті, та налічує більше 9 000 членів.

    Члени профспілки отримують пільговий проїзд у метрополітені (за умови повернення до очної форми навчання); знижки на путівки на бази відпочинку у Карпатах; матеріальну допомогу та премії за успіхи в навчанні, спорті, громадській і науковій діяльності; можливість навчатися водінню на курсах зі знижкою; субсидії на оплату за проживання в гуртожитку (за умови повернення до очної форми навчання); можливість отримати Картку Харківʼянина; можливість брати участь в екскурсійних поїздках Україною зі знижкою; квитки зі знижкою для відвідування театрів, клубів, культурно-розважальних центрів та багато іншого.

    Щоб стати членом профспілкової організації студентів, необхідно звернутися за адресою: майдан Свободи, 4, кімната 2–53 або написати листа на поштову адресу: ppos@karazin.ua